در خصوص رفع محرومیت کنکور 97

در خصوص رفع محرومیت کنکور 97 مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ ساعت : ۲۰:۲۴:۳۹
چند روز قبل خبری رو در مورد رفع محرومیت کنکور 97 در سایت قرار دادیم که چون دوستان زیاد سوال در موردش پرسیدن باید توضیحاتی رو بدم.

چند روز قبل خبری رو در مورد رفع محرومیت کنکور 97 در سایت قرار دادیم که چون دوستان زیاد سوال در موردش پرسیدن باید توضیحاتی رو بدم.
اول عرض کنم که بنده مشاور نیستم و این بخش اخبار رو هم قرار دادیم برای استفاده کاربران. اما در مورد موضوع محرومیت که از چندتا مشاور سوال کردم ظاهرا این امر صحت داره و داوطلبان می تونن به سایت سازمان مراجعه کنند.مطالب زیر روبخونید.

آیا سازمان سنجش تمام اعتراضات  اشتباه در انتخاب رشته و بررسی درخواست اولویت ها را چک میکند و به آنها پاسخ می دهد؟

در سال گذشته تقریبا تمامی داوطلبانی که از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش استفاده کردند نتایج خود را دیر یا زود دریافت کردند و توانستند مشکل خود را حل کنند.البته نباید از یاد ببریم که استفاده از این سیستم تنها راه عملی برای رسیدن به نتیجه است و مراجعه حضوری و تماس های تلفنی در این موراد به هیچ وجه تاثیر گذار نخوهند بود.

اگر شما هم در کارنامه سبز خود خواستار تغییر در اولویت هستید می توانید مراحل بالا را به شکلی که توضیح داده شد دنبال کنید و یا با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.

شرایط محرومیت در کنکور سراسری(محرومیت کنکور 97)

در کنکور سراسری سالهای پیش عنوانی تحت محرومیت از شرکت در کنکور سال بعد وجود داشت. محرومیت در کنکور سراسری و در دوره های روزانه  به این صورت است که داوطلبی انتخاب رشته خود را انجام دهد و در دوره روزانه پذیرش شود برای سال بعد محروم خواهد شد، اما برای کنکور سراسری 97 این محدودیت برداشته شده است. شما اگر جزء داوطلبانی هستید که در کنکور 96 در دانشگاه های دولتی و روزانه پذیرش شده اید و قصد ادامه تحصیلی در رشته و دانشگاه مورد پذیرش خود را ندارید تا 7 مهر فرصت دارید با ثبت درخواست در سایت سازمان سنچش آموزش کشور محرومیت خود را از کنکور 97 رفع نمایید.

برای رفع این محرومیت(محرومیت کنکور 97) شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان پس از عضویت در سنجش گزینه اعتراض خود را نسبت به این موضوع انتخاب کرده و مراحل اعتراض را پشت سر هم انجام دهید.

اگر دانش آموزان پس از اعلام نتایج نهایی متوجه شوند که دچار انتخاب رشته اشتباه شده اند و یا از انتخاب خود پشیمان شده اند و حتما می خواهند در یکی از اولویت های پایین تر از قبولی فعلی تقاضای انتقالی بدهند باید پس از مستقر شدن کارنامه نهایی یا کارنامه سبز در سایت سنجش و پس از کسب اطمینان از اینکه در آن رشته محل شانس قبولی داشتند با در دست داشتن کارنامه نهایی یا کارنامه سبز به دانشگاهی که در انتخاب های پایین ترشان است و قصد تحصیل در آن را دارند مراجعه کنند و درخواست خود را مطرح کنند. اما احتمالا سازمان سنجش امکانی را قرار خواهد داد که تمام داوطلبان کنکور 96 که در انتخاب رشته خود اشتباه کرده اند و در خواست بررسی اولویت های پایین تر خود را دارند می توانند درخواست خود را از طریق سایت سنجش به صورت اینترنتی ثبت کنند و با توجه به کارنامه نهایی یا کارنامه سبز در اولویت های پایین تر خود که شانس قبولی داشتند درخواست بررسی دهند.

مزایای سامانه بررسی انتخاب رشته اشتباه

 بعد از انتشار کارنامه نهایی می توانید با توجه به اطلاعاتی که در کارنامه نهایی قرار داده شده ببینید که در کدام یک از اولویت های پایین تر از قبولی فعلی تان می توانستید قبول شوید. سپس اشاره کردیم که چگونه می توان با استفاده ازکارنامه نهایی انتقالی گرفت. سه راه را به شما معرفی کردیم که هر کدام از آن ها نیاز به مراجعه حضوری داشت. اما داوطلبان کنکور 96 در بازه زمانی 29 شهریور تا 7 مهر از سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور 96 استفاده کنند دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست و با توجه به تجربه ای که از کنکور 95 داشتیم با اکثر درخواست هایی که توسط این سامانه ثبت می گردد موافقت می شود. پس سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور 96 به داوطلبان کنکور 96 این امکان را می دهد که صرفا با یک ثبت نام اینترنتی ساده امکان انتقالی به رشته محل هایی را داشته باشند که در اولویت های پایین تر از قبولی فعلی انتخاب کرده بودند.

 

نحوه درخواست بررسی انتخاب رشته اشتباه

اگر روال ثبت درخواست اشتباه در انتخاب رشته را مشابه سال گذشته فرض کنیم ، طبق اطلاعیه سازمان سنجش در صورتی که با درخواست شما مبنی بر بررسی انتخاب رشته اشتباه یا انتقالی به رشته محل هایی که در اولویت های بعدی تان قرار دارد موافقت شود از نیمسال دوم یعنی بهمن 96 می توانید شروع به تحصیل کنید پس به هیچ وجه امکان شروع به تحصیل از مهر ماه وجود ندارد.
برای درخواست بررسی اولویت های پایینی و انتخاب رشته اشتباه ،  باید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این سامانه اطلاعات شخصی شما لازم است. سپس در قسمت سوالات مربوط به کنکور سراسری سال 96 باید گزینه "بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی" را انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید شماره داوطلبی و شماره پرونده خود در کنکور 96 را وارد کنید تا سیستم شما را بشناسد. در مرحله بعد شما باید درخواست خود را با انتخاب یکی از گزینه هایی که در تصویر زیر نشان داده شده است برای سازمان سنجش بفرستید تا مورد بررسی قرار بگیرد. درصورتیکه تغییری در این مراحل ایجاد شود در همین مقاله اصلاحات لازم را انجام می دهیم.

همانطور که در تصاویر بالا مشخص است داوطلبان کنکور 96 می توانند اگر در یک رشته محل روزانه قبول شده اند و قصد ثبت نام در آن را ندارند با استفاده از گزینه سوم می توانند مجوز ثبت نام در کنکور 97  را اخذ کنند. همچنین با استفاده از گزینه چهارم می توان با توجه به کارنامه نهایی می توانید درخواست بررسی اولویت های پایینی خود را دهید.

 

اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی

از آنجایی که کسانی که با استفاده از سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی در یک رشته محل دیگر قبول می شوند از بهمن 96 باید ثبت نام کرده و تحصیل خود را آغاز کنند سازمان سنجش زمان دقیقی را برای اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی ارائه نکرده است ولی با توجه به تجربه سال گذشته با توجه به اینکه چقدر زود یا دیر درخواست خود را ثبت می کنید اعلام نتایج بین یک هفته تا 3 ماه بعد از ثبت درخواست زمان بر است. البته غیر از اینکه چه زمانی درخواست خود را ثبت کرده اید قطعا مکاتبه با بعضی دانشگاه ها ( کاری که در سال های گذشته خود دانشجو باید انجام می داد ) برای پذیرش دانشجو از طریق سازمان سنجش نیز ممکن است باعث دیر یا زود شدن اعلام نتایج شود.

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

روز دانشجو مبارک اطلاعیه رسمی سازمان سنجش در مورد تاثیر ((مثبت)) ۳۰ درصدی معدل در کنکور حذف شرط معدل از ضوابط استخدام آموزش و پرورش کارت ورود به جلسه آزمون سراسری سال ۹۹ برنامه امتحانات نهایی دی ماه 98 جدول امتیاز مصاحبه دکتری منابع آزمون ورودی پایه دهم پر ظرفیت ترین رشته های دانشگاه اعلام نحوه برگزاری آزمون ورودی مدارس سمپاد 99 - 1400 نکات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۷
ﻋﺴﻜﺮﻱ ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

ﺳﻼم ﺑﺒﺨﺸﻴﺪ اﻳا اﻻن ﻛﻪ اﺯﻫﻔﺖ ﻣﻬﺮ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺑﺎﺯﻡ ﻣﻴﺸﻪ ﻟﻐﻮ ﻣﺤﺮﻭﻣﻴﺖ ﺑﺸﻪ ﺩﺭﺧﻮاﺳﺘﻢ ﺩﻳﺮﻭز ﺛﺒﺖ ﻛﺮﺩﻡ و ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺑﺮﺭﺳﻲ,اﻣﻜﺎﻧﺶ ﻫﺴﺖ ك ﻣﻮاﻓﻘﺖ ﺑﺸﻪ? ﻣﻤﻨﻮﻥ

پاسخ کارشناسان مث فایل :

با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی به هرحال چاره ای نیست جز اینکه مدام پیگیر باشید از طریق سایت،

م.م ۱۳۹۶/۱۰/۱۴

سلام.ببخشید من رفع محرومیت رو تو سایت سنجش ثبت کردم اما هنوز جوابش نیومده میتونم از شما بپرسم که آیا با درخواست من موافقت نشده .لطفا راهنماییم کنیید.

پاسخ کارشناسان مث فایل :

با سلام. با توجه به اینکه برخی از داوطلبان در همین پست اعلام کردن که بعد از موافقت رفع محرومیت در تاریخ مقرر، براشون پیامکی ارسال شده اگر پیامک رو دریافت کردید که پذیرفته شده و اگر نه برای اطمینان به همون بخش پاسخگویی و پنل تون در سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و اگر هم بتونید حضوری مراجعه کنید که مسلما بهتر...

مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.