لوگوی امروز گوگل به مناسبت سی‌امین سالگرد عدد پی Pi مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ساعت : ۱۵:۳۶:۰۰
روز ۱۴ مارچ (۳/۱۴) به عنوان روز جهانی عدد مشهور ۳.۱۴ یا همان عدد پی شناخته میشه. ویدیوی جالب گوگل برای درست کردن کیکی به مناسب سی‌امین سالگرد عدد پی ۳.۱۴ (نحوه ساخت لوگوی امروز گوگل به مناسب این رویداد)رو می تونید مشاهده و دانلود کنید.

روز ۱۴ مارچ (۳/۱۴) به عنوان روز جهانی عدد مشهور ۳.۱۴ یا همان عدد پی شناخته میشه. ویدیوی جالب گوگل برای درست کردن کیکی به مناسب سی‌امین سالگرد عدد پی ۳.۱۴ (نحوه ساخت لوگوی امروز گوگل به مناسب این رویداد)رو می تونید مشاهده و دانلود کنید.

عدد پی دنباله ای اسرارآمیز از ارقام که همه چیز را در خود جای داده است

عدد پی از عددهای ثابت ریاضی و تقریباً برابر با 3٫14159 است. این عدد را با علامت π نشان می دهند. عدد پی عددی حقیقی و گُنگ است که نسبت محیط دایره به قطر آن را در هندسه ی اقلیدسی مشخص می کند و کاربردهای فراوانی در ریاضیات، فیزیک و مهندسی دارد. عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است.

فکر می کنید چرا این ثابت قدیمی ریاضی یک روز مخصوص در سال دارد؟

هزاران سال است که انسان از عدد پی استفاده می کندعدد پی

 
عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن است. اندازه دایره هرچقدر که باشد عدد پی تقریبا برابر با 3.14 است به این معنا که محیط دایره همیشه 3.14 برابر قطر آن است. مصریان و بابلی های باستان بیش از 4000 سال پیش این ثابت را کشف کردند و از آن در محاسباتشان استفاده کردند. در قرن هجدهم این ثابت ریاضی عدد پی نامیده شد.
14 مارس روز عدد پی است
در سال 1988، لری شاو از موزه علمی اکسپلوریتوریوم در سانفرانسیسکو اولین کسی بود که 14 مارس را که 3/14 نوشته می شود و اتفاقا مصادف با روز تولد آلبرت اینشتین هم هست به عنوان روز عدد پی جشن گرفت. در سال 2009 کنگره این روز را رسما تصویب کرد، این قطعنامه بیان می کند:«خانه نمایندگان از روز عدد پی و گرامیداشت آن در سراسر جهان حمایت می کند... و مدارس و معلمان را تشویق می کند که در این روز فعالیت های متناسبی مثل آموزش عدد پی و ریاضیات انجام دهند.
پی یک عدد بی نهایت است
پی یک عدد گنگ است. آن را نمی توان به صورت کسری نشان داد، با یک الگوی تکراری به پایان نمی رسد یا بعد از چند رقم اعشار به پایان نمی رسد. این عدد تا بی نهایت ادامه دارد. تا کنون عدد پی تا 22 تریلیون رقم بعد از اعشار محاسبه شده است. یک کامپیوتر با 24 هارد درایو، 105 روز بی وقفه کار کرد تا آن را محاسبه کند.
محاسبه اعداد بیشتر پی لازم نیست
در حالی که عدد پی را تا بیش از یک تریلیون رقم محاسبه کرده ایم، اما واقعا به آن ها نیاز نداریم. دانشمندان می توانند حجم کروی کل جهان را تنها با 39 رقم اعشار محاسبه کنند. آزمایشگاه رانش جت ناسا تنها از عدد پی با 15 رقم اعشار برای ماموریت های علوم زمینی و فضایی خود استفاده می کند. آن ها برای محاسبات با بیشترین دقت که برای سفر بین سیارات است از عدد 3.141592653589793 استفاده می کنند و تا به حال نیاز نبوده از رقم های بیشتری استفاده کنند.
ارقام بعد از اعشار عدد پی تصادفی هستند
تریلیون ها رقم بعد از اعشار عدد پی بدون هیچ الگوی مشخصی ادامه دارند. ریاضیدانان قرن ها به دنبال الگویی برای این ارقام بودند، تا اینکه در سال 1768 یک ریاضیدان و منجم سوئیسی-آلمانی به نام جان لمبارت ثابت کرد که عدد پی گنگ است.

قانونگذاران سعی کردند عدد پی را گرد کنند

اگر به اعداد بعد اعشاری پی نیاز نداریم، چرا آن را به شکل 3.2 نمینویسیم؟ در سال 1897 دکتر ادوین گودوین از ایندیانا تصمیم گرفت در محاسباتی که شامل عدد پی می شد، از 3.2 استفاده کند. او لایحه ای به مجلس ایالتی ارائه داد. بعد از بحث هایی که در این باره انجام شد، مجلس سنا متوجه شد که ایده تغییر این ثابت ریاضی بسیار احمقانه است و آن را تصویب نکرد.
یک نفر عدد پی را تا 70000 رقم بعد از اعشار حفظ کرده است

«راجویر مینا» قهرمان حفظ کردن عدد پی در کتاب رکورد های گینس است. در 21 مارس 2015، «راجوینا» ی هندی توانست عدد پی را تا 70 هزار رقم بعد اعشار از بر بخواند. این دانشجوی 21 ساله قدرت حافظه خود را با حفظ کردن این اعداد به نمایش گذاشت. 9 ساعت طول کشید تا او این اعداد را از حفظ و با چشمان بسته بخواند.
می توانید از تکنیک های حفظ کردن استفاده کنید
چه طور کسی می تواند 70 هزار عدد را پشت سر هم حفظ کند؟ بیشتر رکوردداران اعداد را در گروه های کوچک حفظ می کند:مثلا گروه های دوتایی 14-15-92-65 و ... یا هر 9 عدد را به شکل شماره تلفن حفظ می کنند یا هر رقم یا گروه از اعداد را به یک کلمه نسبت می دهند و یک داستان از این کلمات می سازند. روش دیگر تجسم فضایی است که در آن یک مکان آشنا را تصور می کنید و سپس اعداد را به نقاط مختلف این مکان نسبت می دهید. برای یادآوری آن ها در فضا راه می روید و اعداد را می بینید.
عدد پی یکی از راه های ثبت رکورد است
علاوه بر موفقیت راجویر، رکورد های دیگری هم با موضوع عدد پی ثبت شده اند. 589 نفر در سال 2016 بزرگترین نماد انسانی عدد پی و 520 معلم و دانش آموز ایتالیایی در سال 2017 طولانی ترین نمایش ارقام عدد پی را تشکیل دادند. شهردار شهر تابلوی عدد 3 را نگه داشته بود و بقیه بعد از او ایستاده و هر کدام یکی از اعداد اعشار را در دست داشتند.
عدد پی کاربرد های زیادی دارد
عدد پی فقط برای بازی و نمایش دادن حافظه نیست. دانشمندان هر روز از عدد پی برای محاسبات مهم مثل تعیین حجم کره، مساحت دایره و حجم استوانه استفاده می کنند که پایه بسیاری از کار های مهم و مهندسی است. یکی دیگر از کاربرد های مفید عدد پی، در سیستم gps خودرو و گوشی های هوشمند است که از آن برای محاسبه مکان های خاص روی زمین استفاده می کند.
عدد پی بسیار طولانی است.
یکی از راه ها برای اینکه ببینید عدد پی چقدر طولانی است این است که عدد پی را تا یک میلیارد رقم بعد از اعشار با فونت 12 چاپ کنید، در این صورت به قطعه کاغذی نیاز خواهید داشت که طول آن از کانزاس تا نیویورک سیتی باشد.

عدد پی در ایران:

در قرن نهم هجری، غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی دان دانشمند ایرانی در رساله المحیطیه که دربارهٔ دایره نوشت، عدد پی را با 16 رقم درست پس از ممیز یافت که تا صدوهشتاد سال بعد کسی نتوانست آن را گسترش دهد.

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

معرفی رشته ریاضیات و کاربردها اعداد اول ترانه در سالگرد درگذشت مادر Derivative of sin(θ) is cos(θ) حل جدول سودوکو مربع یا دایره؟! دهه ریاضیات مبارک حل ابرمکعب روبیک مشتق ضرب دو تابع ضرب به روش ژاپنی ها!
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.