نمایش عملیات روی کسرها با استفاده از شکل مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ ساعت : ۰۸:۴۵:۳۰
ریاضی ششم – فصل 2 کسرها از اونجایی که توی بعضی از کلاس هام می بینم که خیلی از دانش آموزای ششم و هفتم با این مبحث یعنی نمایش عملیات روی کسرها با استفاده از شکل دچار مشکل میشن، تصمیم گرفتم در یک بخش جداگانه بهش بپردازم. امیدوارم استفاده لازم رو ببرید. ابتدا مطالب رو بخونید و در انتها ویدیوی کوتاه آموزشی رو مشاهده کنید.

ریاضی ششم – فصل 2 کسرها

از اونجایی که توی بعضی از کلاس هام می بینم که خیلی از دانش آموزای ششم و هفتم با این مبحث یعنی نمایش عملیات روی کسرها با استفاده از شکل دچار مشکل میشن، تصمیم گرفتم در یک بخش جداگانه بهش بپردازم. امیدوارم استفاده لازم رو ببرید.

*نشان دادن اعداد مخلوط با استفاده از رسم شکل

به ازای قسمت صحیح اعداد مخلوط شما یک عدد بیشتر شکل دلخواه رو رسم می کنید. یعنی مثلا در شکل اول بالا چون می خواهیم 3 و یک دوم رو با شکل نمایش بدیم ، 4 تا شکل میزاریم و به اندازه مخرج قسمت کسری عدد مخلوط مان، تمام این اشکال رو تقسیم می کنیم. یعنی در اینجا که قسمت کسری 2/1 (یک دوم) هستش تمام شکل هارو به دو قسمت تقسیم کرده و به همون اندازه داده شده قسمت هارو رنگ می کنیم. در شکل اول 3 تا دایره کامل + نصف دایره آخری.

و به همین ترتیب برای شکل های دیگه که حلش رو می تونید ببینید در شکل بالا.

*ضرب دو کسر ( با استفاده از رسم شکل)

اول کسر بزرگتر از واحد رو در نظر بگیرید، مثلا در مساله اول شکل بالا 2/3 (سه دوم)، خب مجددا چون 2/3 برابر با یک و نیم هستش ما دوتا شکل( یعنی یکی بیشتر) رو به عنوان شکل واحد در نظر می گیریم، حالا چون مخرج کسر عدد 2 هست تمام اشکال رو به دو قسمت تقسیم می کنیم، و 3 قسمت از کل شک هارو رنگ می کنیم .

حالا به اندازه کسر دوم یعنی 3/2 (دو سوم) از قسمت های رنگ شده در مرحله اول رو هاشور می زنیم که اگر دقت کنید می بینید که این دو قسمت باهم تشکیل 1 واحد از شکل اصلی رو میدن که جواب ضرب کسرهای ما هستش.

بقیه مساله ها رو هم در شکل بالا به همین طریق بررسی کنید.

این هم یک مثال دیگر:

همونطور که در شکل بالا میبینید می خواهیم ضرب دوتا کسر دلخواه رو با رسم شکل نشون بدیم.کسر اول رو با یک مستطیل نشون میدیم که به اندازه مخرج کسر به قطعات کوچکتر تقسیم شده و 2 قسمت از 7 قسمت کل رنگ آمیزی شده، حالا همون شکل قبل رو کافیه به اندازه مخرج کسر دوم به قطعات کوچتر تبدیل کنیم . یعنی در این مثال مستطیل اولیه رو با استفاده از خط های عمودی به 5 قسمت تقسیم می کنیم و 3 قسمت از این 65 قسمت رو با رنگ دیگه مشخص می کنیم . حالا برای بدست آوردن حاصل این ضرب کافیه اشتراک این دو رنگ رو در نظر بگیریم که چندتا قسمت هست و به عنوان صورت حاصل ضرب قرار بدیمش و کل تعداد قسمت های موجود رو هم به عنوان مخرج حاصل ضرب.

*تقسیم کسر بر عدد صحیح ( با استفاده از رسم شکل)

*تقسیم کسر بر کسر ( با استفاده از رسم شکل)

ابتدا کسر اول رو با یک شکل مشخص می کنید و به اندازه صورت از کل شکل رو رنگ می کنید، و بعد باید ببینید که چندتا از کسر دوم رو می تونید از قسمت های رنگ شده جدا کنید. مثال رو ببینید:

*ضرب دو عدد اعشاری ( با استفاده از رسم شکل)

ابتدا یک مستطیل رسم کنید. عدد بزرگتر روی طول و عدد کوچکتر روی عرض مستطیل جدا کنید. مثلا در مثال بالا 2 واحد و 0.1 روی طول و 1 واحد و 0.4 روی عرض جدا می کنیم. حالا هر کدوم از قسمت هارو مثل مساحت بدست میاریم. به همین راحتی!

یک مثال دیگه : حاصل ضرب 2 و 2/1 (دو و یک دوم) در 1 و 4/3 ( یک و سه چهارم) رو با استفاده از رسم شکل بدست آورید .

و در نهایت یک ویدیوی کوتاه هم از این مبحث رو ببینید.

موفق باشید.

مهدی حیدری

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

آزمون فصل 1 ریاضی ششم تمرینات درصد با پاسخ(ریاضی ششم) آزمون ورودی ریاضی ششم آزمون دوره ای ریاضی ششم ۹۷ (فصل چهارم) سوالات ریاضی ششم هفته سوم مهرماه کاربرگ دوران چهار الگوی پرکاربرد چندضلعی های منتظم(مثلثی-مربعی-مخمسی-مسدسی) آزمون های نوبت دوم ریاضی ششم آموزش و تفهیم الگوی اعداد مثلثی نمونه سوال امتحانی ریاضی ششم ابتدایی فصل یک
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.