حق تقدم در محاسبات ریاضی

حق تقدم در محاسبات ریاضی مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ ساعت : ۱۷:۴۲:۲۷
اولویت و حق تقدم در محاسبات ریاضی یکی از مباحثی است که حتی افراد با تحصیلات بالاتر را نیز به چالش می کشد. این مبحث را که معمولا در ریاضی پایه های هفتم و هشتم مطرح می شود را بررسی می کنیم.

Order of Operations

In order to simplify or change algebraic expressions into more convenient forms, we follow the order of operations. To better remember the conventional order, consider the mnemonic device (BEDMAS) described below: 
 

Step 1:

B

Brackets (then begin steps 1-4 on the expression inside)

Step 2:

E

Exponents

Step 3:

D

Division and

 

M

Multiplication

Step 4:

A

Addition and

 

S

Subtraction

 

Note:     Although division comes before multiplication in BEDMAS, the convention is to do whichever comes first when reading the problem from left to right. The same is true for addition and subtraction. BEDMAS is just easier to remember than BEMDSA

 

حق تقدم در محاسبات ریاضی

برای ساده کردن یا تغییر عبارت های جبری به شکل های راحت تر، باید از ترتیب عملیات پیروی کنیم، برای به یاد آوردن بهتر، از ابزار حفظی ( پ ت ضت جت!!) زیر استفاده می کنیم :

گام 1 : پ، پرانتز( سپس تکرار گام های 1 تا 4 برای عبارت های داخل آن)

گام 2 : ت، توان

گام 3 : ضت، ضرب و تقسیم ( از چپ به راست)

گام 4 : جت، جمع و تفریق (از چپ به راست)

نکته : در گام 3 و4 ، که دو عملیات با تقدم برابر وجود دارد، ابتدا عملی که سمت چپ قرار دارد محاسبه شده و به ترتیب تا اخرین عمل..

این به ما یادآوری می کند که کسرها می توانند به صورت عمل تقسیم نوشته شوند چون در واقع یکی هستند.

ابتدا پرانتز اول که متناظر با صورت کسر اصلی ماست را محاسبه و بعد پرانتز دوم که متناظر مخرج کسر است و در نهایت جواب ها را تقسیم بر هم می کنیم تا جواب نهایی بدست بیاید:

ابتدا محاسبه صورت کسر

اول داخل پرانتز و باز به همان ترتیب برای کلیه اعمال داخل ان نیز همین ترتیب اجرا می شود ، پس توان داخل پرانتز اولین اولویت محاسبه این عبارت است

منبع : دانشکده ریاضی دانشگاه تورنتو

ترجمه : مهدی حیدری

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

سوالات تکمیلی ریاضی هشتم با پاسخ تشریحی نمونه سوال نوبت دوم ریاضی هشتم با پاسخنامه نمونه سوال نوبت اول ریاضی هشتم با پاسخ جزوه ریاضی هشتم-فصل دوم مسابقه چهل چراغ(ریاضی هشتم) روش غربال ریاضی پایه هشتم آزمون ریاضی هشتم نوبت اول با پاسخنامه تشریحی آزمونک فصل اول ریاضی هشتم با پاسخ آزمون پیشرفت تحصیلی ریاضی هشتم کار در کلاس 2 ، صفحه 7 ، ریاضی هشتم
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.