پروژه های داده-محور در زمینه بیماری کووید19

پروژه های داده-محور در زمینه بیماری کووید19 مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ ساعت : ۱۵:۲۹:۱۶
هر چند این روزها همگی متاثر از شیوع ویروس کرونای جدید به نوعی گرفتار شده‌ایم اما شاید بتوان از این شرایط و اتفاق ناخواسته‌ی! پیش آمده برای شناخت الگوی رفتاری این بیماری، بهبود اوضاع، کاستن هزینه‌های تحمیل شده، کم کردن دغدغه‌های دیگران و کمک به مدیران و مسئولین مربوطه برای اخذ تصمیم‌های شایسته و بهتر! بهره مناسبی گرفت.

فراخوان دریافت طرح یا پروژه های داده-محور در زمینه بیماری کووید19

دوستان و همراهان گرامی
با سلام و آرزوی سلامتی برای همه شما

هر چند این روزها همگی متاثر از شیوع ویروس کرونای جدید به نوعی گرفتار شده‌ایم اما شاید بتوان از این شرایط و اتفاق ناخواسته‌ی! پیش آمده برای شناخت الگوی رفتاری این بیماری، بهبود اوضاع، کاستن هزینه‌های تحمیل شده، کم کردن دغدغه‌های دیگران و کمک به مدیران و مسئولین مربوطه برای اخذ تصمیم‌های شایسته و بهتر! بهره مناسبی گرفت.

بنا به رسالتی که برای دفتر ارتباط با جامعه دانشکده تعریف شده و با حمایت ویژه‌ی دانشکده علوم ریاضی و دانشگاه فردوسی مشهد، این دفتر آمادگی خود را برای دریافت پیشنهادات و تعریف پروژه‌های علمی، پژوهشی و اجرایی به ویژه پروژه‌ها و ایده‌های "داده-محور" در زمینه بیماری کووید19 اعلام می‌دارد.

بنابراین اگر فرد یا افرادی تمایل یا علاقمندی به همکاری و تعریف پروژه در این زمینه هستند خواهشمند است از طریق شناسه تلگرامی @scofum نظرات و پیشنهادات خود را مطرح فرمایند.

پیشاپیش سپاسگزار همراهی شما هستیم.

دفتر ارتباط با جامعه دانشکده علوم ریاضی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ریاضیات و بیماری‌های واگیردار

برای بررسی و شناخت سازوکار و نحوهٔ پخش بیماری‌های واگیردار می‌توان از مدل‌های ریاضی استفاده کرد. این‌ مدل‌ها حدود هفتاد سال قدمت دارند. یکی از پارامترهای مهم در این مدل‌ها ضریب بازتولید¹ است. ضریب بازتولید یعنی هر بیمار به‌طور میان‌گین چند نفر دیگر را بیمار می‌کند. آدام کوچارسکی² یکی از ریاضی‌دان‌هایی است که در این زمینه پژوهش می‌کند و اخیراً کتابی با عنوان قواعد سرایت³ منتشر کرده است. او در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ٔ نیویورک‌ تایمز به‌شکل ساده عوامل مؤثر در تعیین ضریب بازتولید را شرح می‌دهد.

ضریب بازتولید را می‌توان از حاصل‌ضرب چهار عامل زیر به‌دست آورد:
Duration (دورهٔ بیماری)
Opportunity (فرصت)
Transition Probability (احتمال انتقال)
Susceptibility (پذیرفتاری)
 یا به‌طور مختصر DOTS.
در این‌جا منظور از دورهٔ بیماری مدت زمانی است که بیمار می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد.
فرصت شامل همهٔ موقعیت‌هایی است که در آن‌ها ویروس امکان انتقال از فردی به فرد دیگر را پیدا می‌کند، مانند دست‌ دادن، صحبت کردن، بوسیدن و ... .
احتمال انتقال به این معنی است که هر ارتباطی لزوماً موجب انتقال ویروس نمی‌شود. مثلاً شستن دست‌ها پس از دست دادن، یا استفاده از ماسک هنگام گفت‌وگو احتمال انتقال را کم می‌کند.
پذیرفتاری مربوط به شخص گیرندهٔ ویروس است و به این معنی است که او چه‌قدر مستعد دریافت ویروس است. مثلاً پذیرفتاری شخصی که واکسینه شده باشد می‌تواند عددی بسیار کوچک یا حتی صفر باشد.

برای جلوگیری از همه‌گیر شدن یک بیماری باید ضریب بازتولید آن را کاهش داد تا کمتر از یک شود. یعنی هر بیمار به‌طور میان‌گین کمتر از یک نفر دیگر را بیمار کند. از میان این چهار عامل، اولی، یعنی دورهٔ بیماری، در اختیار ما نیست. پذیرفتاری هم در شرایطی که واکسنی برای بیماری ساخته نشده باشد در اختیار ما نیست. بنابراین تنها کاری که می‌توانیم بکنیم کاهش اثر فرصت و احتمال انتقال است. یعنی پرهیز از ارتباط‌ها و اجتماعات و رعایت نکات بهداشتی.

 

 

1. Reproduction Number
2. Adam Kucharski
3. The Rules of Contagion

 

 

 

 

 

 

تحلیل سیستم دینامیک شیوع کرونا در ایران

 

Epidemic analysis of COVID-19 in China by dynamical modeling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

درگذشت دو تن از اساتید ریاضی منابع معرفی شده برای شروع کار در حوزه ی رمزنگاری جذب پژوهشگر در گرایش منطق ریاضی ابداع الگوریتمی برای محاسبه بسیار سریع حاصلضرب اعدادبسیار بزرگ گپ تحقیق در عملیات بیانیه مولفین کتاب های درسی ریاضی عصرانه به وقت ریاضی( هندسه) مدرسه تحقيقاتي بين المللي "گراف - الگوريتم و روشهاي احتمالاتي " عدد در خم و پیچ فلسفه ده دانشگاه برتر دنيا در رشته رياضيات(٢٠١٩)
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.