آموزش تقارن در ریاضیات ابتدایی

آموزش تقارن در ریاضیات ابتدایی مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ ساعت : ۱۳:۵۸:۲۱
مبحث تقارن یکی از موضوعاتی است که از همان سال های اول آموزش در متن کتاب های ریاضی دانش آموزان قرار می گیرد. در این پست به روش های گوناگون آموزش تقارن به دانش آموزان پایه اولی خواهیم پرداخت. یکی از مفاهیم آموزشی در کتاب ریاضی پایه اول ، تقارن است. مطمئنا یکی از موثرترین راه های تدریس یک مطلب آموزشی ، تلفیق آن با « هنر » است. برای درک بهتر دانش آموزان از این موضوع ، در زنگ هنر لکه هایی از رنگ گواش را در یک سمت کاغذ تا شده ریختم . از دانش آموزان خواستم کاغذ را از وسط تا کرده و با مالش آن ، رنگ را به سمت ...

مبحث تقارن یکی از موضوعاتی است که از همان سال های اول آموزش در متن کتاب های ریاضی دانش آموزان قرار می گیرد. در این پست به روش های گوناگون آموزش تقارن به دانش آموزان پایه اولی خواهیم پرداخت. یکی از مفاهیم آموزشی در کتاب ریاضی پایه اول ، تقارن است.

استفاده از نقاشی:

مطمئنا یکی از موثرترین راه های تدریس یک مطلب آموزشی ، تلفیق آن با  « هنر » است. برای درک بهتر دانش آموزان از این موضوع ، در زنگ هنر لکه هایی از رنگ گواش را در یک سمت کاغذ تا شده ریختم . از دانش آموزان خواستم کاغذ را از وسط تا کرده و با مالش آن ، رنگ را به سمت دیگر منتقل نمایند . توجه به رنگ ها و مقایسه دو طرف خط تای کاغذ ، نه تنها باعث ایجاد انگیزه و بروز خلاقیت در دانش آموزان می شود ، موجب درک بهتر مفهوم تقارن نیز می گردد .

 

نقاشی تقارن با آینه یک تحقیق علمی و فعالیت هنری

بچه‌ها اغلب به نقاشی علاقه دارند خصوصا اگر که ایده‌ای نو و ابزاری جدید برای نقاشی داشته باشند.حالا اگر این ایده با یک حقه و ترفند همراه باشد که دیگر خیلی بیشتر جذاب و هیجان انگیز خواهد بودنقاشی تقارن یک  ایده نقاشی با آینه هست.این روش یک راه عالی برای آموزش قرینه سازی و تقارن به کودکان است.

 

چه نیاز دارید:

 • آینه
 • کاغذ
 • ماژیک

روش نقاشی تقارن با آینه :

 • در وسط کاغذ یک خط مستقیم از بالا به پایین بکشید.این خط “خط تقارن” خواهد شد .
 • نیمه یک تصویر ساده را بر روی نصف صفحه کاغذ بکشید.اگر کودک شما راست دست هست تصویر را بر روی دست چپ خط تقارن بکشید و اگر چپ دست است بر روی دست راست خط تقارن بکشید.
 • حالا وقتش هست تا کودک‌تان قرینه تصویر را کامل کند. آینه را طوریکه سمت آینه رو به تصویر باشد بر روی خط تقارن قرار دهید. اینجا هست که حقه اتفاق می‌افتد >>>> وقتی به آینه نگاه می‌کنید، تصویر بصورت جادویی بر سمت سفید کاغذ ظاهر می‌شود.
 • فقط کافی هست که کودکتان روی اثر، بازتاب نور بر روی کاغذ را بکشد تا نقاشی کامل شود.(به زاویه دید توجه کنید اگر تصویر ظاهر نشد زاویه دید را همانند تصویر تنظیم کنید)
 • کودک شما عاشق این نقاشی تقارن و حقه می‌شود یک فعالیت هنری و علمی با نتیجه‌ای ساده و جالب است.

چه اتفاقی افتاد:

وقتی نور سفید بر یک سطح براق و درخشنده مثل آینه بر می‌خورد، انعکاس آن بر می‌گردد.

***

بازی آموزشی و پازل:

روش بازی و  تهیه پازل شکل‌ها  با چوب بستنی:

 • ۲ چوب بستنی را کنار هم قرار دهید.
 • کمک کنید تا کودک‌تان یک شکل بر روی هر چوب بستنی بکشد.سعی کنید شکل‌ها دقیقا متقارن بر روی هر چوب بستنی باشد.
 • مرحله بالا را تکرار کنید تا به اندازه کافی شکل داشته باشید.
 • چوب بستنی‌ها را با هم قاطی کنید.
 • حالا از کودکتان بخواهید تا چوب بستنی ها را با هم جور کند.
 • شکل‌هایی که می‌کشید لازم نیست خیلی پیچیده باشد از کودک‌تان بخواهید تا شکل‌های هندسی ساده مثل دایره، مربع، مستطیل، مثلث و هر شکل دیگری که دوست دارد، بکشد.

پازل آموزشی شکل‌ها یک فرصتی است تا در مورد مفهوم تقارن با کودک‌تان صحبت کنید و توضیح بدهید که کدام یک از شکل‌هایی که درست کرده است متقارن و کدام متقارن نشده است.

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

آزمون ریاضی اول ابتدایی (تا پایان تم 22) کارت اعداد ریاضی فلش کارت اعداد با چوب خط تمرین تم یک تا پنج ریاضی اول سوالات ریاضی اول ابتدایی (هفته سوم بهمن ماه 98) آزمون ریاضی اول ( فروردین ماه) تم 7 ریاضی اول ابتدایی آموزش تم 14 ریاضی اول ابتدایی آموزش تم 18 ریاضی اول ابتدایی طرح درس سالانه ریاضی اول ابتدایی
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.