لزوم آموختن ریاضی غیر ملوکانه

لزوم آموختن ریاضی غیر ملوکانه مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ ساعت : ۲۳:۲۷:۳۲
صحبت های جالب دکتر میرزاوزیری استاد دانشگاه فردوسی مشهد: "برای آنهایی که خود را در درک ریاضیاتِ اصیل و فاخر به دلیل ضعف در ریاضیات محاسباتیِ مدرسه‌ای، ناتوان می‌پندارند خودم را مثال می‌زنم. من تقریباً تا پایان مدرسه در درک ریاضیات محاسباتی کودن بودم. می‌توانم بگویم اصولاً اهمیت یادگیری آن را هم درک نمی‌کردم؛"

برای آنهایی که خود را در درک ریاضیاتِ اصیل و فاخر به دلیل ضعف در ریاضیات محاسباتیِ مدرسه‌ای، ناتوان می‌پندارند خودم را مثال می‌زنم. من تقریباً تا پایان مدرسه در درک ریاضیات محاسباتی کودن بودم. می‌توانم بگویم اصولاً اهمیت یادگیری آن را هم درک نمی‌کردم؛ و اکنون نیز نمی‌فهمم یادگیری ریاضیات محاسباتی چه سودی می‌تواند برای آدمی داشته باشد. با این حال پس از ورود به دانشگاه، به شدت شیفته یادگیری ریاضیات استدلالی شدم و با اطمینان می‌گویم که در این مسیر موفق بوده‌ام.

برخی مغزهای کوچک هنوز هم در عصر حاضر وجود دارند که آموختن ریاضیات استدلالی را تخلف می‌پندارند. این بیشتر شاید بدان جهت باشد که استدلال، مقدمه‌ای بر یادگیری منطق است و منطق خیلی‌ها را آزار می‌دهد. بازتاب این آزار دیدن ممکن است به صورت آزار دادنِ خالقان شیوه‌های نوین آموزش و سنجش ریاضیات استدلالی و منطقی نمود پیدا کند. تا آنجا که تیغ قلم را به مخالفت آن از نیام بر می‌کشند.

من، مبتنی بر دلایل منطقی بسیار، ریاضیاتِ محاسباتی مدرسه‌ای را ملوکانه می‌دانم. این دیدگاه من ناظر به حکایتی قدیمی از ماجرای رو در رو شدن اقلیدس با یکی از حکمرانان هم‌عصر خود است. در حکایت آمده که روزی یکی از پادشاهان، نزد اقلیدس آمد و از او پرسید: آیا راهی کوتاه‌تر از مطالعه کتاب اصول برای یادگیری هندسه وجود دارد؟ اقلیدس به وی پاسخ داد: هیچ جاده ملوکانه‌ای به سمت هندسه کشیده نشده است.

پاسخ نغز اقلیدس به این حقیقت اشارت دارد که یادگیری ریاضیات استدلالی به مدد همیان زر محقق نمی‌شود. به زبان امروزی می‌توان گفت که ممکن است شخصی با صرف هزینه بسیار، کتاب‌های تجاری رنگارنگ، کلاس‌های خصوصی گران قیمت، نکات تستی شعبده‌گونه و حیله‌هایی از این دست بتواند در یادگیری ریاضیات محاسباتی، که من آن را ملوکانه می‌خوانم، موفق گردد اما مسلماً نخواهد توانست حتی قدمی کوچک در یادگیری ریاضیات غیرملوکانه بردارد.

من بیش از دو دهه است که با شیوه‌ها و ابتکارات خودساخته بسیار، سعی داشته‌ام توجه همگان را از طرق مختلف از قبیل کلاس، کارگاه، سخنرانی، مسابقه، ریاضی-داستان‌نویسی و ریاضی-آرمان‌شهرسازی، به ریاضیات غیرملوکانه معطوف دارم، این گونه از ریاضیات را شرح و بسط دهم، ذائقه خواص و عوام را حلاوت بخشم و کام جوانان و نوجوانان را شیرین سازم.

بی‌تردید فرمایشات ملوکانه، مرا از این جاده غیرملوکانه دور نخواهد ساخت.

مجید میرزاوزیری
۵ دی‌ماه ۹۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

لذت های ریاضی-پیشنهادهای علمی تخیلی لئونارد اویلر تجزیه گراف ها و هایپرگراف ها نمایشگاه عکس "به یاد مریم" در ایران حذف انتگرال سخنرانی های عمومی ریاضیات سالروز تولد حکیم خیام و روز ملی ریاضیات کارگاه آموزشی مایکل عطیه درگذشت پنجاه و یکمین کنفرانس ریاضی ایران
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.