مراسم نخستین سالگرد درگذشت پروفسور  مریم میرزاخانی

مراسم نخستین سالگرد درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ساعت : ۱۷:۵۲:۱۳
مراسم نخستین سالگرد درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی یکشنبه 24 تیرماه بعدازظهر اولین روز همایش مرزهای علوم توسط دانشگاه شریف برگزار می شود.

 مراسم نخستین سالگرد درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی
یکشنبه 24 تیرماه بعدازظهر اولین روز همایش مرزهای علوم توسط دانشگاه شریف برگزار می شود.

 

خلاصه ای از بیوگرافی پروفسور مریم میرزاخانی ( نابغه ی بی بدیل ریاضیات )
                                 

مریم میرزاخانی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران چشم به جهان گشود. مریم سومین فرزند خانواده بود. او دو برادر و یک خواهر (بزرگتر از خود) هم داشت.پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیات مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران و در زمانی که سال دوم دبیرستان بود، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی هنگ‌کنگ (۱۹۹۴) شد و در سال بعد، یعنی  ۱۹۹۵ (المپیاد جهانی ریاضی کانادا) در زمانی که سال چهارم دبیرستان بود ( چون سال سوم را جهشی خوانده بود) به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمرهٔ کامل را به دست آورد و مدال طلای دیگری را به گردن آویخت.

وی نخستین دختری بود که در تیم ملی منتخب المپیاد ریاضی دانش آموزی ایران، مدال  طلا گرفت و نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال پی در پی مدال طلا (آنهم با امتیاز کامل) گرفت.

مریم میرزاخانی سال سوم دبیرستان را بصورت جهشی خوانده بود و شایسته بود که 3 بار مدال طلای چهانی المپیادهای ریاضی را به گردن خود آویخته کند.

وی سپس بدون شرکت در کنکور سراسری در رشته ی ریاضی محض دانشگاه صنعتی شریف  پذیرفته شد.( این امتیاز از برای نام آوران المپیاد های ریاضی بود)

حادثه ای که در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۷۶ رخ داد و در آن 7 نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف (نوابغ المپیادی) به همراه 2 عضو هیأت علمی و 2 راننده در پی سقوط اتوبوس به دره زال، جان باختند (در مسیر بازگشت از 22 امین دوره مسابقات ریاضی دانشجوئی دانشگاه شهید چمران اهواز) خود نقطه ی عطفی در زندگی خانم میرزاخانی بود.

 او به شکل معجزه آسائی از این حادثه جان سالم بدر برد. در سال ۱۳۷۹ تندیسِ مکعب چهاربعدی به عنوان یادبود این درگذشتگان در دانشکدۀ ریاضی دانشگاه صنعتی شریف ساخته شد.

مریم میرزاخانی، در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضیات محض از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرد. وی در این دوره ، اثبات ساده‌ای برای قضیهٔ شُر یافت که در ماهنامهٔ انجمن ریاضی آمریکا به چاپ رسید.

وی سپس به آمریکا رفت و  نهایتاً دکترایِ خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت.

 وی از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر برجسته ی ریاضیات محض بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته بود.

 در طی سالهائی که وی در حوزه ی ریاضیات مشغول به پژوهش بود بدلیل حل مسائلی که تا آن زمان بدون اثبات مانده بودند به وی لقب "سد شکن" داده شده بود.

میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و تنها ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.

مریم میرزاخانی، جایزه خود را در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی ریاضیات از دستان خانم پارک گئون های، رییس‌جمهور وقت کره جنوبی دریافت کرد.

از پروفسور مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از 10 ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

 پروفسور میرزاخانی برنده جوایز دیگری چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزهٔ کلی بود.

در تیر ۱۳۹۶ اعلام شد میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا بستری شده‌است. میرزاخانی از چهار سال پیش‌تر از آن به سرطان سینه مبتلا بود  اما بطور ناگهانی سرطان به مغز استخوان وی سرایت کرد.

وی سرانجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۶ در ۴۰ سالگی (20 سال پس از آن حادثه ی دلخراش) در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت و به هم دانشگاهیان جان باخته ی خویش در آن شب دهشتناک پیوست.

بسیاری وی را در عالم ریاضی با بزرگ‌ترین ریاضیدانان جهان مانند «امی نوتر» مقایسه می‌کنند و از این نظر در تاریخ علم ایران ماندگار شد.

از او به پاگانینی ریاضیات یاد می کنند.این لقب نیز از آن جهت به وی داده شد که همواره برای حل مسائل پیچیده ریاضیات راه حل هائی بسیار کوتاه و ابتکاری و در عین حال قابل فهم و زیبا ارائه می داد و بسان "نیکولو پاگانینی" نوانده ی مشهور ایتالیائی ویولون ، ریاضیات را بسان یک ملودی، لطیف و زیبا ارائه می داد.

یاد و خاطره ی آن نابغه ی بی بدیل ریاضیات جهان گرامی باد.

افتخارات خانم مریم میرزاخانی

فهرستی از موفقیت‌های علمی ایشان که برخی به نوعی اولین افتخار از آن نوع بوده است بدین شرح است:

    1372 ش.: کسب هم‌زمان مدال طلای المپیاد ریاضی و کامپیوتر (اولین دختر که البته رؤیا بهشتی نیز در آن سال موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی شد.)
    1373 ش.: عضویت در تیم ملی المپیاد ریاضی ایران (اولین دختر هم‌راه با رؤیا بهشتی)
    1373 ش.: کسب مدال طلای المپیاد بین‌المللی ریاضی (اولین دختر ایرانی)
    1374 ش.: عضویت در تیم ملی المپیاد ریاضی برای دومین مرتبه (اولین دختر)
    1374 ش.: کسب مدال طلا و نمره کامل در المپیاد بین‌المللی ریاضی (اولین ایرانی)
    1374 ش.: ورود به مقطع کارشناسی رشته رباضی در دانش‌گاه صنعتی شریف.
    1376 ش.: عضویت در تیم ریاضی دانش‌گاه صنعتی شریف و کسب رتبه اول فردی. (حادثه سقوط اتوبوس دانش‌جویان در بازگشت از اهواز همین سال رخ داد.)
    1377 ش.: عضویت در تیم ریاضی دانش‌گاه صنعتی شریف و کسب رتبه دوم فردی.
    1377 ش.: اتمام مقطع کارشناسی در سه سال و گرفتن پذیرش از دانش‌گاه هاروارد.

از این به بعد نیز زندگی علمی میرزاخانی با افتخارات جدیدی همراه بود:

    2004 م.: اخذ درجه دکترا به هدایت کورتیس مک‌مولن (برنده جایزه فیلدز در سال 1998 م.)
    2005 م.:  شروع به کار به عنوان عضو هیأت علمی دانش‌گاه پرینستون
    2005 م.: معرفی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده از سوی نشریه Popular Science در آمریکا
    2009 م.: دریافت جایزه بلومنتال از طرف AMS
    2010 م.: سخن‌ران مدعو کنگره بین‌المللی ریاضی‌دانان
    2013 م.: دریافت جایزه ستر از طرف انجمن ریاضی آمریکا
    2014 م.: دریافت جایزه بنیاد ریاضیات کلی
    2014 م.: دریافت مدال فیلدز

این جزئیات را از این جهت بیان شده که بدانیم چنین جایگاهی علاوه بر داشتن استعداد به پشتکار جدی نیز نیاز دارد.

مریم میرزاخانی را تنها می توان با ریاضیدان بزرگی چون خانم امی نوتر مقایسه کرد.
جالب اینکه هر دوی این بانوان که یکی یهودی و دیگری مسلمان بوده اند دارای زندگی پرحاشیه ای بوده اند و سختی های زیادی را در زندگی متحمل شده اند که در پیشرفت های علمی شان بی تأثیر نبوده است.

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

سالروز درگذشت محسن هشترودی افسانه گرایی و استعاره در فلسفه ریاضیات کتاب زنان پیشگام در تاریخ ریاضیات مروری بر تاریخ ریاضیات مدرن در ایران سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس تاثیر مریم میرزاخانی در دنیای ریاضیات ۲۸ اردیبهشت زادروز حکیم عمر خیام اثبات رابطه مشتق خارج قسمت دو تابع توسط اسحاق نیوتن منطق،ضامن استدلال خلاصه ای از زندگينامه مرحوم دكتر غلامحسين مصاحب
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.