ویدئوی آموزش جمع اعداد مرکب(ساعت) مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ ساعت : ۱۷:۵۳:۴۵
در این پست ویدئوی آموزش جمع اعداد مرکب(ساعت) را مشاهده و همچنین مثال هایی از جمع و تفریق این نوع اعداد ارائه می شود.

یکی از مباحث فصل اول ریاضی پنجم ابتدایی(عددنویسی و الگوها)، بحث اعداد مرکب می باشد که در این پست به چگونگی جمع و تفریق اعداد مرکب(با واحد زمان) می پردازیم:

جمع اعداد مرکب

به طور کلی جمع و تفریق اعداد مرکب مشابه جمع و تفریق اعداد معمولی است تنها باید دقت داشت اگر واحدی به مقداری رسید که قابل تبدیل به واحد بزرگتر باشد، با توجه به رابطه این دو واحد این تبدیل را انجام می دهیم. مثلا در واحد زمان پس از محاسبات ابتدایی:

اگر واحد ثانیه از 60 بیشتر شد، 1 دقیقه به تعداد دقیقه ها اضافه می کنیم:

و اگر واحد دقیقه از 60 بیشتر شد، 1 ساعت به تعداد ساعت ها اضافه می کنیم:

و اگر واحد ساعت از 24 بیشتر شد، 1 روز به تعداد روز ها اضافه می کنیم:

و به همین ترتیب...

مثلا در محاسبات اگر به 67 ثانیه رسیدیم چون می دانیم 67" برابر با 1 دقیقه و 7 ثانیه است، 1 دقیقه را به واحد دقیقه ها اضافه می کنیم. اگر دقیقه ها نیز از 60 بیشتر شد به همین طریق به اندازه 60 دقیقه از دقیقه ها کم و 1 ساعت به تعداد ساعت ها اضافه می کنیم.

 

تفریق اعداد مرکب

مشابه تفریق معمولی، اگر تعداد یکان، دهگان یا... برای عمل تفریق کم بود از جایگاه بعدی اضافه می کردیم. در اینجا نیز مشابه همان کار را انجام می دهیم و تنها باید در تبدیل واحدها دقت داشته باشیم:

مثلا در واحد زمان پس از محاسبات ابتدایی:

اگر واحد ثانیه کمتر از واحد ثانیه عدد بالایی بود ، 1 دقیقه معادل با 60 ثانیه را از واحد بعدی به تعداد ثانیه ها اضافه می کنیم:

و اگر واحد دقیقه کمتر از واحد دقیقه عدد بالایی بود ، 1 ساعت معادل با 60 دقیقه را از واحد بعدی به تعداد دقیقه ها اضافه می کنیم:

و به همین ترتیب...

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

آزمون نوبت دوم ریاضی پنجم ابتدایی نکاتی درمورد تقارن مرکزی جمع و تفریق اعداد مخلوط به صورت تصویری آزمون ورودی ریاضی پنجم نکات مهم در عددنویسی نکات مهم الگوها(ریاضی پنجم) سوالات ریاضی پنجم هفته سوم مهرماه سوالات ریاضی پنجم هفته چهارم مهرماه الگوهای مربعی پاورپوینت آموزشی الگوها سوالات ریاضی پنجم هفته اول آبان ماه سوالات ریاضی پنجم هفته سوم آبان ماه سوالات ریاضی پنجم هفته چهارم آبان ماه آزمون آذرماه ریاضی پنجم با پاسخ سوالات ریاضی پنجم ( هفته دوم آذر ماه) آزمون آذرماه ریاضی پنجم ابتدایی آزمون ریاضی پنجم اسفندماه با پاسخ نمونه سوال ریاضی پنجم(فصل سوم) ریاضی پنجم (سوالات محیط دایره) نمونه سوال ریاضی پنجم(فصل ششم) پاورپوینت آموزش مبحث زاویه
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.