درگذشت دو تن از اساتید ریاضی

درگذشت دو تن از اساتید ریاضی مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ساعت : ۱۸:۱۹:۳۷
متاسفانه در روزهای اخیر دو تن از اساتید بزرگوار ریاضیات کشور، آقای پروفسور جواد بهبودیان و پروفسور اکبرزاده چشم از جهان فرو بستند.روحشان شاد و یادشان گرامی باد...

پروفسور حسن اکبرزاده نابغه گیلانی در سن 92 سالگی و در شهر پاریس چشم از جهان فروبست.
 

 

حسن اکبرزاده (زاده ۳ فروردین ۱۳۰۶ رشت_درگذشته ۳ فروردین ۱۳۹۹ پاریس) پژوهشگر و ریاضیدان ایرانی است.
پروفسور اکبرزاده با اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضی و با درجه ممتاز وارد دانشگاه تهران شد و با احراز مقام اول، موفق به دریافت مدال درجهٔ یک علمی شد و تحصیلات خود را در ایران به پایان رسانید؛ و در سال ۱۹۵۰ با کسب رتبه نخست رشته ریاضی موفق به دریافت مدال درجهٔ یک علمی شد. سپس برای ادامهٔ تحصیلات راهی فرانسه شد. وی توانست پس از گذراندن ریاضیات عمومی، مکانیک استدلالی، حساب جامعه و فاصله و هندسهٔ عالی، از دانشگاه سوربن مدرک کارشناسی خود را دریافت کند. یک سال بعد با دریافت گواهینامهٔ ارشد آنالیز عالی، رسالهٔ دکترای خود را در علوم ریاضی از سر گرفت و در سال ۱۹۶۱ میلادی موفق به دریافت دکترا از این دانشگاه شد.
پروفسور اکبرزاده از سال ۱۹۵۷ میلادی به عنوان وابسته تحقیقات در مؤسسه معروف تحقیقاتی کلژدوفرانس پذیرفته شد و بعد از ۴ سال رساله دکترای دولتی در علوم ریاضی را در دانشگاه سوربن به پایان رسانید. او پس از طی مدارج مأمور تحقیقات و استاد تحقیقات، نزدیک چهل سال به عنوان رئیس تحقیقات دراین مؤسسه بین‌المللی مشغول به کار بوده‌است. از وی بیش از ۵۰ کتاب، مقاله و پژوهش در اروپا و آمریکا به چاپ رسیده است.

**************************

 

 

 

 

بخشی از زندگی پربار دکتر بهبودیان

دکتر جواد بهبودیان در سال ١٣١٠ در شیراز متولد شد و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در مدارس ابن سینای شیراز، سلطانی شیراز و دارالفنون تهران به اتمام رسانید.

ایشان تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضی آغاز و در سال ١٣٣٣ لیسانس ریاضی خود را از دانشکده علوم دانشگاه تهران و در همین سال لیسانس آموزش ریاضی را از دانشسرایعالی دانشگاه تهران اخذ نمود. سپس در سالهای ١٣٣٧-١٣٣٣ در دبیرستانهای شیراز به عنوان دبیر ریاضی مشغول شد.

دکتر بهبودیان برای ادامه تحصیل در دوره های بالاتر در سال ١٣٣٧ به عنوان بورسیه راهی کشور آمریکا شد و دوره کارشناسی ارشد آمار ریاضی را در دانشگاه میشیگان در سال ١٣٤٠ با موفقیت به پایان رسانید و در سال ١٣٤٣ موفق به کسب درجه دکتری آمار ریاضی در همان دانشگاه شد.

او فعالیت آموزشی خود را در سال ١٣٤٣ با مرتبه استادیاری در بخش ریاضی سابق دانشگاه شیراز آغاز نمود و در سال ١٣٤٧ به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت و با کسب امتیاز های پژوهشی و آموزشی لازم در سال ١٣٥١ به درجه استادی دانشکده ادبیات و علوم سابق دانشگاه شیراز دست یافت. او تمام مدت در دانشگاه شیراز در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به آمموزش و پژوهش مشغول بوده است.

 گفتنی است که دکتر بهبودیان در سال ١٣٥٠ دانشیار مدعو دانشگاه کرولینای شمالی آمریکا، در سال ١٣٥٥ استاد مدعو دانشگاه استانفورد آمریکا و در سال ١٣٦٧ استاد مدعو دانشگاه لون بلژیک بود. ایشان دروس آمار، احتمال و ریاضی را در مقطع مختلف تحصیلی تدریس نمود و دارای مقاله هایی در مجله های خارجی و ایرانی در زمینه آمار ریاضی، آموزش ریاضی به زبانهای انگلیسی و فارسی می باشد. همچنین چندین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا را راهنمایی کرده و چند طرح پژوهشی را در دانشگاه شیراز به پایان رسانیده است.

 

 

 

 

 

 

دکتر جواد بهبودیان، استاد پیشکسوت دانشگاه شیراز و از معدود افراد شاخص علم آمار در کشور بودند که تقریباً نزدیک به نیم قرن، صبورانه در راه اعتلای جامعۀ آماری، ترویج و گسترش علم آمار در دانشگاه ها و تربیت آماردانان، تلاش مجدانه ای داشته اند.

به منظور تجلیل از مقام علمی و به پاس خدمات ارزندۀ این استاد، انجمن آمار ایران جایزه ای را تحت عنوان "جایزۀ دکتر جواد بهبودیان"، هر ۲ سال یک بار در اختتامیۀ "کنفرانس آمار ایران" به برترین نویسندگان مقالات از میان محققین جوان اهدا می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

سالروز درگذشت «مریم میرزاخانی» جان کانوی درگذشت لری گوث، برنده‌ی جایزه‌ی مریم میرزاخانی روز مهندس گرامی باد حذف انتگرال قضایای نقطه ثابت در ریاضیات بازی های نامتناهی و کاردینال های بزرگ میرزاخانی های آینده کشور موقعیت شغلی رشته ریاضی کاربردی روز زنان در ریاضیات
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.