روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ ساعت : ۲۱:۱۲:۳۹
دیروز ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام بود که گوگل تصویر این ریاضیدان، فیلسوف و شاعر ایرانی را به مناسبت نهصد و هفتاد و یکمین سالگرد تولد او به عنوان لوگوی خود انتخاب کرد.این روز در ایران به عنوان روز ریاضیات نام گذاری شده است.

دیروز  ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام بود که گوگل تصویر این ریاضیدان، فیلسوف و شاعر ایرانی را به مناسبت  نهصد و هفتاد و یکمین سالگرد تولد او به عنوان لوگوی خود انتخاب کرد.این روز در ایران به عنوان روز ریاضیات نام گذاری شده است.

این روز رو به تمامی اساتید و دانشجویان و پژوهشگران و علاقمندان ریاضیات تبریک عرض می کنم.

 

 

مجسمه عمر خیام در دانشگاه اوکلاهاماى آمریکا، این مجسمه ساخته ى دست استاد حسین فخیمى است. تنها پیدا کردن سنگ مناسب براى ساخت این مجسمه، 2 سال تمام طول کشیده است !

 

 

فقط هوشنگ سیحون میتونست سازنده آرامگاه خیام باشه. شعر دیواره رو بده جلال الدین همایی انتخاب کنه، ده پایه متقاطع رو برای اشاره به هندسه،گل سنبله رو اشاره به ریاضیات وستاره سقف رو برای اشاره به نجوم تعبیه کنه و حتا درختای زردآلو رو برای تحقق آرزوی خیام که درچهار مقاله عروضی اومده!

 

 می گویم ریاضیات، منطقی که هیچ ادعایی را بی برهان و هیچ گفتاری را بی استدلال  بر نمی تابد.

   می گویم ریاضیات، علمی که می تواند در روح تجلی یابد، باورها را عمیق و وزین سازد و انگیزه زیستن را در فرایندی دوری بازپروراند.

   می گویم ریاضیات، هنر جهان شمول انسان که بی نیاز از ترجمه است و می تواند به آسانی بر دل نشیند.

   و می گویم ریاضیات، عبادتی که به سادگی اما پایدار بندگانش را به او می رساند.

   صحبت از ریاضی است به عنوان یکی از تراوشات ضمیر آدمی منعکس کننده اراده فعال، سیر معنوی عقل و استدلال و علاقمندی به کمال زیبایی.

  امروز روز ریاضیات است ...

هیچ تا کنون با خود –یا در خود- اندیشیده اید که چه فاصله ای با آن دارید!؟

هیچ لذتی از ریاضیات برده اید!؟

یا آیا در محضر ریاضیدانانی که عین ریاضی اند و منطق و منش ریاضیات در درونشان گرد هم آمده، بوده اید!؟

اصلا فارغ از تعریف فوق به چه چیزی ریاضیات می گویید!؟ یا چه انتظاری از ریاضیات دارید!؟

امروز روز ریاضیات است ...

امروز 28 اردیبهشت ماه –به همت انجمن ریاضی ایران- روز ملی ریاضیات نامگذاری شده است که مقارن با سالروز گرامیداشت حکیم عمر خیام نیز می باشد.

   فرصت مغتنمی است تا به بهانه این نامگذاری شایسته و هدفمند با رهروان ریاضیات همقدم شوید و حرکتی حتی در خویش آغاز کنید و بدانید به بظاهر علمی وارد گشته اید که تمام ناشدنی است؛ زوال نمی پذیرد، کهنگی ندارد و بر هر سنی نیز قابل درک و بسط است. و از همه مهمتر با ورود به دنیای ریاضیات وارث یکی از ماندگارترین یافته های بشری خواهید بود.

امروز روز ریاضیات است ...

آنرا را آغازی سازید بر ریاضی وار زیستن؛

یعنی حضور منطق، جسارت حل، وجود ترتیب، باور امکان، اختیار صبر و ... در زندگی.

اگر اینگونه زیستید و البته رو بسوی آن یگانه بیکران داشتید، مطمئن باشید زندگی برایتان معنایی متفاوت، گسترده، همبند و زیباتر خواهد داشت.

خرجی هم ندارد، امکاناتی هم طلب نمی کند؛ تنها چند تایی  قلم و تعداد ترجیحا نامتناهی کاغذ –یا جایی برای نوشتن- می خواهد. فقط همین!

و البته ذهنی که با ریاضیات قهر نباشد.

   امروز روز ریاضیات است ...

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

علوم داده و کاربردها Graph Algorithms ده دانشگاه برتر دنيا در رشته رياضيات مروری بر آنالیز فوریه گسسته آزمایشگاه بهینه سازی در نمایشگاه بین المللی پژوهش و فناوری مشهد هندسه و نسبیت المپياد بين المللى رياضی نوجوانان آسيا IJMO 2019 موقعیت شغلی رشته ریاضی کاربردی حدس فیروزبخت دو شیوه فکر کردن به مسائل سخت
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.