نکاتی درباره چکیده یک مقاله

نکاتی درباره چکیده یک مقاله مقاله عمومی

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۵/۱۲ ساعت : ۱۷:۲۹:۰۱
وقتی مقاله می نویسیم چه نکاتی را باید در قسمت چکیده رعایت کنیم؟ چهار جز اصلی هر چکیده. چكيده بايد حاوي چه بخش هاي باشد. طريقه نگارش چكيده مقاله براي ارائه در نشريات بين المللي.

وقتی مقاله می نویسیم چه نکاتی را باید در قسمت چکیده رعایت کنیم؟

چهار جز اصلی هر چکیده:

1- یافته هایتان، یا چیزی که قصد یافتن آن را داشته اید.

2-  اگر روش های به کار برده شده در کار تحقیقاتی جالب هستند توضیحی راجع به آن ها ذکر شود، در غیر این صورت لزومی به آن نیست.

3- نتایج اصلی کار را همراه با تعابیر اصلی آن ها به صورت شفاف و واضح ذکر کنید. هرگز نباید از توصیف های مبهم استفاده نمائید. تعبیر و تفسیر از نتایج را بر اساس اهمیت، کاربرد و استنباط از آن ها ذکر نمائید.

4- حجم یک چکیده نباید بیش از ۱۵۰ کلمه باشد.(برخی ژورنال ها قوانین خاص خود را دارند).

 

چكيده بايد حاوي بخش هاي زير باشد:

* حقايق واصول بكار برده شده
* روشها
* نتايج اصلی
* اهميت نتايج و تعبير و تفسير آنها

- چكيده مقاله بايد حاوي مطالب و حقايق يافت شده در كار تحقيقي، و مهمترين نتايج و ميزان اهميت كار انجام شده بوده و معني هر يك از یافته ها را بیان نماید.

- نباید در چکیده مطالبی را بیان نمود که در مقاله نیامده است بلکه باید یافته های مرتبط با مقاله را دربرداشته و دقیق باشد.

- نباید در قسمت چكيده از عباراتی مثل "اهمیت یافته ها در این مقاله بحث شده است..." استفاده نمود، زیرا این عبارت و نظایر آن هیچ گونه اطلاعاتی را به خوانندگان نمی دهند و غیرمفید هستند و فقط محدودیت استفاده از کلمات را برای شما بیشتر می کنند.(سقف ۱۵۰ کلمه) به جای این ها باید یافته ها را ذکر نموده و بیان کنید که چرا این یافته ها مهم هستند.

 

 طريقه نگارش چكيده مقاله براي ارائه در نشريات بين المللي:

   چكيده مقاله:(Abstract)

- در مجلات علمي ، چكيده مقاله هم معني خلاصه است.

* اما در لغت نامه اين دو معنا تعريفي متفاوت دارند . بعضا در متون علمي هر دو به يك معني بكار مي روند . بطوريكه بعضي مجلات از يك لغت براي هر دو مفهوم استفاده مي نمايند، البته اين روش فراگير نيست و بسياري مجلات بين چكيده و خلاصه مقاله تمايز قائل هستند .

* معمولا چكيده مقاله اي كه قبل از ارسال اصل مقاله براي يك مجله ارسال ميگردد، چكيده مقاله پيشين ناميده ميشود كه با چكيده اي كه در پايان مجلات آورده ميشود چكيده پسين تفاوت اساسي دارد.

* چكيده مقاله قسمتي است كه خواننده بعد از جذب شدن توسط عنوان مقاله به آن نگاه كرده و آنرا مي خواند، چكيده علاوه بر كوتاه بودن بايد بطور معني داري خلاصه شده و حاوي مطالب اصلي و مهمترين يافته هاي مسلم مقاله باشد.

* بايد به مجله اي كه مي خواهيد براي آن مقاله بفرستيد نگاه كرده و طول متوسط چكيده ها رااز آن استخراج نمائيد، علاوه براين بايد به قسمت "توضيحاتي براي نويسندگان " رجوع كرده و اگر قوانين و ضوابط خاصي برا ي نوشتن چكيده در آن ذكر شده آنرا رعايت نمائيد. مثلا معمولاً گفته مي شود كه چكيده بايد بين صد تا صد و پنجاه كلمه باشد.

 

 

مهدی حیدری

مهدی حیدری

مدرس ریاضی، وب مستر ، نویسنده و پژوهشگر

مقالات مشابه

مقاله نویسی با رویکرد مصاحبه دکتری آموزش جامع و کاربردی نرم افزار EndNote امتیازدهی به چاپ کتاب در مصاحبه دکتری راهنمای ثبت پروپوزال در ایرانداک امتیازدهی به چاپ کتاب در مصاحبه دکتری(2) آموزش نگارش پایان نامه از ابتدا تا انتها - قسمت دوم نحوه استعلام گیری اعتبار کنفرانس ها در ISC نکاتی در مورد چاپ مقاله نحوه محاسبه امتیازات در مصاحبه دکتری آموزش مقاله نویسی در 25 گام
مث فایل
مث فایل مقالات لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

برای دریافت این فایل تنها کافیست ایمیل خود را وارد نمایید.

باتشکر، ثبت نام شما با موفقیت صورت پذیرفت.
لطفا کمی صبر کنید...
دانلود فایل

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.